آخرین اخبار

گزیده خبرهای آموزش عالی کشور در هفته گذشته

در این مجموعه گزیده ای از مهمترین اخبار آموزش عالی کشور در هفته گذشته که در رسانه های داخلی بازتاب داشت، گردآوری شده است.

 

 درخواست از دانشگاه ها برای استفاده از ظرفیت معنوی ماه مبارک رمضان جهت تکریم خیّرین

دکتر محمد حسین امید، معاون اداری، مالی و مدیریت منابع و قائم مقام ستاد خیّرین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از دانشگاه ها، مراكز پژوهشي و پارک های علم و فناوری درخواست کرد از ظرفیت های معنوی ماه مبارک رمضان برای برقراری ارتباط و تعامل سازنده با خیّرین و واقفین و تکریم آنها استفاده کنند. دکتر امید ضمن یادآوری اقدام ستاد خیّرین وزارت علوم در نامگذاری پانزدهم ماه مبارک رمضان؛ روز میلاد کریم اهل بیت، امام حسن مجتبی(علیه السلام) به نام خیّرین و واقفین آموزش عالی در تقویم دانشگاهی، این اقدام را ناشی از تاکید وزارت علوم به سهیم نمودن عموم مردم در آموزش عالی و پیشرفت آن عنوان کرد.

 

تیپ بندی طرح دانشگاه ها تا آخر شهریور اجرایی می شود

دکتر مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزير علوم از اتمام طرح تیپ بندی دانشگاه‌ها و بومی کردن مدل‌های معتبر رتبه بندی دانشگاه ها در کشور خبر داد. دكتر شريعتي در خصوص جزئیات تیپ بندی دانشگاه‌های كشور گفت: اخیرا پیش نویس و پروپزال آن تهیه شده و حداقل تا آخر شهریور به طول می انجامد، چون هدف ما این است که با دانشگاه‌های معتبر دنیا رقابت داشته باشیم.معاون آموزشی وزارت علوم افزود: این رتبه بندی با رعایت نمونه ها و استاندارد هاي جهاني پیگیری می شود البته با این هدف که ما نمی خواهیم یک کار انجام شده را دوباره انجام دهیم، بلکه الگوهای خارجی مانند رتبه‌ بندی شانگهای، رتبه بندی کی یو اس و برخی از این مدل رتبه بندی ها را ملاک قرار می دهیم.وی افزود: سپس بومی سازی کرده و پارامترهای لازم را اعمال می کنیم و تا آخر شهریور صورت مساله آن تعریف می شود.

 

موافقت شورای گسترش آموزش عالی با درخواست ایجاد رشته های تحصیلی جدید

شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم در جلسه 10خردادماه 1394 خود با  درخواست ایجاد رشته های تحصیلی جدید در دانشگاههای متقاضی موافقت کرد . این شورا  با ایجاد 35  رشته  تحصیلی  در دوره کارشناسی ارشد و 50 رشته تحصیلی  دوره کارشناسی در دانشگاههای دولتی ،14 رشته تحصیلی  در دوره کارشناسی ارشد و 3 رشته تحصیلی  کارشناسی  در دانشگاه پیام نور ، 44  رشته تحصیلی در دوره دکترا و   80 رشته تحصیلی دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد اسلامی ،41 رشته کارشناسی ناپیوسته در دانشگاه فنی و حرفه ای و15 رشته دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه فرهنگیان موافقت کرد.

 

حدود 900 میلیارد ریال برای تکمیل طرح رصد‌‌خانه ملی نیاز است

دکتررضا منصوری مدیرطرح رصدخانه ملی گفت: حدود900  میلیاردریال برای تکمیل و بهره برداری ازطرح رصدخانه ملی نیاز است.  دکترمنصوری با اشاره به اینکه این میزان اعتبارات باید در دوبخش عمرانی و تجهيزات و فناوری هزینه شود، گفت: برای بخش تجهیزات این رصدخانه حدود 550 میلیارد‌‌ریال و برای تکمیل بخش عمرانی شامل ساخت جاده، تاسیسات و فراهم کردن زیرساخت‌های انرژی و مخابرات نیز به حدود 250 میلیارد ریال و همچنین برای بخش مدیریت مالی نیز به 100 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

 

5 دانشگاه برتر صنعتی و سه دانشگاه برتر هنری کشور معرفی شدند

پایگاه استنادی جهان اسلام ISC این رتبه بندی را با شاخص پژوهشی ۱۰۰ انجام داده است. بر همین اساس ۵ دانشگاه های صنعتی امیر کبیر(پلی تکنیک تهران)، صنعتی شریف، علم و صنعت ایران ، صنعتی اصفهان و صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی جزء ۵ دانشگاه برتر این رتبه بندی هستند. همچنین دانشگاه های صنعتی نوشیروانی بابل، صنعت نفت، صنعتی سهند، صنعتی شیراز، صنعتی ارومیه، صنعتی کرمانشاه، صنعتی جندی شاپور دزفول، صنعتی همدان و  صنعتی بیرجند به ترتیب رتبه های ششم تا چهاردهم را در این رتبه بندی کسب کرده اند. بر اساس این رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی ایران سال ۱۳۹۲ دانشگاه های هنری نیز رتبه بندی شده اند که دانشگاه هنر اصفهان، هنر تهران و هنر اسلامی تبریز رتبه های برتر را به خود اختصاص داده اند.  

 

ساخت خودروهای هیبریدی توسط محققان دانشگاهی کشور در سه سال آینده

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ازساخت و ورود خودروهای برقی و هیبریدی تا سه سال آینده به بازار خبرداد و گفت: این خودروها قرار است از طراحی اولیه تا ساخت از سوی دو دانشگاه صنعتي شریف و صنعتي امیرکبیر ساخته شوند. دكترمحمد فرهادی در مراسم امضای تفاهم‌نامه میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت صنعت، معدن و تجارت برای طراحی و تولید خودروهای هیبریدی و برقی اظهار داشت: فرصت‌های مطالعاتی مناسبي در بخش صنعت کشور وجود دارد ولی این فرصت‌ها باید تبدیل به برنامه اجرایی شود. در عین حال، باید شرایطی فراهم شود که سالانه حداقل ۱۰۰ نفر از استادان و خبرگان دانشگاهی، در بخش صنعت کشور فرصت مطالعاتی پیدا کنند.

 

وام شهریه و وام ودیعه مسکن پرمتقاضی ترین وام‌های دانشجویی در سال تحصیلی جاری

مهندس ذوالفقار یزدان مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت: وام شهریه و وام ودیعه مسکن از جمله وام های دانشجویی پر متقاضی است که در سال تحصیلی جاری بیشترین آمار درخواست دانشجویان را به خود اختصاص داد.

 

كانون برگزيدگان جشنواره خوارزمي به ثبت رسيد

دبيرخانه جشنواره جوان و بين‌المللي خوارزمي سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي ايران از ثبت كانون برگزيدگان خوارزمي خبر داد. رئيس اداره حمايت از نوآوران اداره كل امور جشنواره‌ها و مسابقات علمي و فناوري در اين خصوص گفت: كانون برگزيدگان جشنواره خوارزمي يك سازمان مردم نهاد  است كه با تكيه بر سرمايه‌هاي معنوي و فكري برگزيدگان جشنواره‌هاي جوان و بين‌المللي خوارزمي شكل گرفته‌است.

 

کاهش بی‌سابقه ظرفیت در دانشگاه تهران

دکتر سید مهدی قمصری معاون آموزشی دانشگاه تهران  با اشاره به عدم پذیرش دانشجو در پردیس ارس دانشگاه تهران در سال تحصیلی جدید، علت این مساله را سیاست دانشگاه تهران در سال جاری اعلام کرد.وی با اشاره به کاهش ظرفیت های پذیرش در دانشگاه تهران در سال آینده تحصیلی گفت: کاهش ظرفیت پذیرش دانشگاه تهران در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا خواهد بود. معاون آموزشی دانشگاه تهران ادامه داد: بیشترین کاهش ظرفیت در مقطع کارشناسی ارشد و مختصری هم در مقطع دکترا خواهد بود. وی در خصوص اینکه این کاهش ظرفیت در کدام رشته ها خواهد بود گفت: این کاهش ظرفیت در تمام رشته ها خواهد بود .

 

مرکز آموزش و مطالعات منطقه‌ای گیاهان دارویی تأسیس می‌شود

به منظور یکنواخت كردن و هماهنگ‌سازي استاندارد گیاهان دارویی برای منطقه IOR، مرکز آموزش و مطالعات منطقه‌ای گیاهان دارویی تأسيس مي‌شود. دكتر مولي‌نژاد رئیس مرکز منطقه‌ای علوم و انتقال فناوری اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند IORA RCSTT در مراسم بازديد از شرکت باریج اسانس‌ ‌بزرگ‌ترین شرکت گیاهان دارویی ایران‌ مستقر در کاشان از تأسيس مرکز آموزش و مطالعات منطقه‌ای گیاهان دارویی خبرداد.

 

 پذیرش دانشجو در پژوهشگاه شاخص پژوه متوقف شد

شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم ،  با تصویب توقف پذیرش دانشجو در پژوهشگاه شاخص پژوه و  با تعیین سقف تعداد دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی و ایجاد یک مرکز آموزش عالی الکترونیک این دانشگاه در تهران ، ارتقای سه آموزشکده فنی حرفه ای به دانشکده  ، تاسیس 8 رشته تحصیلی جدید در دانشگاه علوم انتظامی امین، موافقت  کرده و پذیرش دانشجو در شعبات دانشگاه  غیردولتی عدالت را غیرقانونی اعلام کرد.

 

علوم اقتصادی دردسرساز شد

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: به دلیل قانع نشدن نمایندگان از پاسخ وزیر علوم در خصوص ادغام دانشگاه علوم اقتصادی موضوع به صحن علنی مجلس می آید. عبدالوحید فیاضی در پاسخ به سوالی درخصوص جلسه اخیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: کمیسیون آموزش مجلس روز گذشته جلسه ای را با حضور فرهادی وزیر علوم، هیات امنای دانشگاه خوارزمی، رئیس سابق دانشگاه علوم اقتصادی و نماینده دانشجویان معترض به انحلال دانشگاه علوم اقتصادی در خصوص روند ادغام این دانشگاه با دانشگاه خوارزمی برگزار کرد. وی افزود: در این جلسه سوال چند نفر از نمایندگان در خصوص علت ادغام این دانشگاه و همچنین اعتراضات دانشجویان مطرح شد که نمایندگان از پاسخ وزیر علوم قانع نشدند.

 

تسهیلات بنیاد ملی نخبگان ویژه اساتید فعال دانشگاهی در سال جاری

دکتر غلامعلی منتظر معاون برنامه ریزی بنیاد نخبگان در خصوص برنامه های بنیاد ملی نخبگان ویژه اعضای هیات علمی دانشگاه ها گفت: برای استادان دانشگاه از امسال روالی را درنظر گرفته ایم که اگر استادی در درون دانشگاه، فعالیت خوبی در حوزه‌های آموزشی، پژوهشی، فناوری و مدیریت داشته باشد به وی در زمینه ای که فعالیت می کند تسهیلات بنیاد در کرسی های آموزش ، پژوهش، فناوری و یا مدیریت و فرهنگ تعلق می گیرد.