آقای دکتر محمد‌صالح اولیا دانشیار گروه مهندسی صنایع دانشگاه یزد، دارای مدرک دکترای مهندسی صنایع گرایش کنترل کیفیت از دانشگاه بیرمنگام انگلستان است. در کارنامه فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی وی تاکنون افتخارات بسیاری نظیر رتبه‌ی اول آزمون اعزام به خارج دکترا در سال تحصیلی 69-68 در رشته مهندسی صنایع، عضو هیأت‌علمی برجسته دانشگاه یزد در سال 1379، پژوهشگر تلاشگر دانشگاه یزد در سال 1380، راه‌اندازی پارک علم و فنآوری یزد در سال 1380، طراحی و اجرای تبدیل کارخانه قدیمی اقبال یزد به مرکز فنآوری اقبال در سال 1382 و همچنین طراحی و اجرای جشنواره ایده‌های برتر در پارک علم و فنآوری یزد درج شده است. علاوه بر این تاکنون بیش از 22 پروژه نیز در کارنامه تحقیقاتی و مشاوره‌ای او به ثبت رسیده است. تألیف و ترجمه 6 عنوان کتاب تخصصی و انتشار بالغ بر 38 عنوان مقاله علمی و تحقیقاتی در نشریات معتبر داخلی و خارجی و همچنین ارایه 90 عنوان مقاله در کنفرانس‌های علمی ملی و بین‌المللی از دیگر فعالیت‌های درخشان وی در عرصه علم و پژوهش است. آقای دکتر اولیا با ارایه سخنرانی‌‌های تخصصی در مجامع علمی و عضویت در انجمن‌ها، کمیسیون‌های تخصصی و هیأت‌های تحریریه نشریات مختلف علمی و پژوهشی، برای صاحب‌نظران و محققان برجسته رشته مهندسی صنایع در کشور چهره‌ای کاملاً شناخته شده است. وی افزون بر این تاکنون راهنمایی بیش از 30 رساله و پایان‌نامه دکترا و کارشناسی‌ارشد را برعهده داشته است.

ریاست دانشگاه یزد علاوه بر دانش نظری، در عمل نیز با تصدی بیش از 27 مسؤولیت و سمت مدیریتی، تجربیات فراوانی اندوخته است. ریاست مجتمع سابق فنی و مهندسی دانشگاه یزد از سال 79 تا 81، ریاست پارک علم و فنآوری یزد در سال‌های 81 تا 86، عضویت در شورای هدایت طرح توسعه استان یزد از سال 81 تا 83، عضویت در شورای سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران از سال 83 تا 85 و نیز عضویت در هیأت‌ممیزه دانشگاه یزد از سال 85 تا 89 از جمله این سوابق به شمار می‌رود. وی همچنین ریاست سازمان نظام صنفی رایانه‌ی استان یزد و عضویت در شورای مرکزی سازمان صنفی رایانه‌ای کشور را از دی‌ماه 1390 و ریاست مؤسسه آموزش عالی جواد (ع) را از سال 1388 تاکنون برعهده دارد.

آقای دکتر اولیا متولد سال 1343 خورشیدی، اهل و ساکن یزد است. سابقه طولانی مدت حضور او در دانشگاه یزد از شهریور سال 1369 (2 سال پس از تأسیس این دانشگاه) و شناختی که او از توانمندی‌ها و نیازهای ضروری این مجموعه عظیم علمی و آموزشی دارد، نوید‌بخش فصل جدیدی از پیشرفت و توسعه به یمن همکاری و همدلی همه‌ی دانشگاهیان و بهره‌‌مندی از حمایت‌های دولت تدبیر و امید است.